Ważne jest więc zestawienie i porcja danego produktu. 
Myśląc logicznie, czy zjedzenie kawałka arbuza wpłynie jednakowo na organizm, jak zjedzenie 20 kawałków? Mimo, iż IG arbuza jest jednakowe w obu przypadkach wpływ na organizm będzie inny. 
Aby obliczyć ładunek glikemiczny danego produktu, pomnożyć należy indeks glikemiczny przez liczbę węglowodanów (w gramach) i podzielić przez sto:
arbuz: 72 x 3,2/100 = 2,30
tym samym chleb pszenny o podobnym IG a zawartości węglowodanów blisko 20x większej będzie miał także inny ŁG:
chleb pszenny: 69 x 57/100 = 39,3
A teraz zastanówmy się ponownie, czy logicznym jest, że produkt o zawartości węglowodanów blisko 60g w porcji będzie wpływał inaczej na organizm niż produkt wnoszący do organizmu zaledwie 3g cukrów? Mimo, iż IG obu produktów jest jednakowy.
Idąc dalej, co stanie się, jeśli arbuza zmiksujemy z dodatkiem produktu białkowego lub tłuszczowego, bądź spożyjemy go po zbilansowanym posiłku. Skromne 6g węglowodanów przy źródłach tłuszczów, takich jak nasiona chia, wiórki kokosowe, orzechy, lub po dużym obiedzie nie będzie tak błyskawicznie wybijało glukozy we krwi.
Warto więc poza sprawdzaniem indeksów glikemicznych zwrócić uwagę na zawartość węglowodanów w produktach oraz ich odpowiednie połączenia z innymi źródłami energii.