Ze względu na wysoki poziom antyoksydantów i składników odżywczych kawa może przynieść wiele korzyści poza zwiększeniem ilości energii. Niesie za sobą bowiem także korzyści zdrowotne a także zwiększać może tempo przemiany materii, oraz potencjał spalania tkanki tłuszczowej. Może również wpłynąć na zmniejszenie ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2, choroby Alzheimera i niektórych rodzajów nowotworów.
Popularne napoje zawierają ponad 1000 polifenoli czyli substancji pochodzenia roślinnego, które mają za zadanie chronić organizm przed wolnymi rodnikami. Antyoksydanty wykazują dobroczynne działanie na naczynia krwionośne. 
Również herbata ma wiele składników o wartościach odżywczych. Pobudza jednak nieco mniej niż kawa, gdyż zawartość kofeiny w herbacie jest mniejsza (filiżanka kawy o pojemności 200 ml średnio zawiera od 80 do 140 mg kofeiny, dla porównania 100ml esspreso to 212 mg), dlatego aby osiągnąć efekt podobny do tego po spożyciu kawy, herbaty należy wypić znacznie więcej. W filiżance (200 ml) czarnej herbaty znajduje się średnio 50-80 mg czystej kofeiny, a w takiej samej ilości zielonej herbaty – od 30 do 50 mg. Za właściwości pobudzające ceniona jest także yerba mate. Napar parzony z 3,5 g suszu w zależności od długości parzenia zawiera w 200 ml od 14 do 22 mg kofeiny.