Czy dieta i masa ciała może wpłynąć na stan zdrowia psychicznego?

Niedobory żywieniowe (np. niedobór witaminy D) a także zaburzenia mikrobioty jelit mogą przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia nie tylko fizycznego ale także równowagi sfery psychicznej.

Również brak akceptacji swojego ciała może prowadzić do zaburzeń depresyjnych o czym pisze Jolanta Piasecka - Psycholog, Psychodietetyk z naszego Centrum:

Nadwaga i otyłość mogą być przyczyną zaburzeń depresyjnych i odwrotnie - również depresja może doprowadzić do nadwagi i otyłości. Może bowiem dochodzić do tzw. "zajadania smutków”. Dodatkowe kilogramy niejednokrotnie wywołują u pacjentów: obniżony nastrój, niskie poczucie własnej wartości, brak akceptacji własnego ciała Wszystko to może prowadzić do szeregu problemów, co w efekcie może wpłynąć na rozwój depresji.

Oczywiście nie każda osoba z nadwagą jest na nią narażona. Są bowiem osoby, które w pełni akceptują siebie i nadprogramowe kilogramy nie wpływają bezpośrednio na ich zdrowie psychiczne. Jeśli jednak depresja już występuje z powodu innych, trudnych problemów czy sytuacji, nadmierne jedzenie może przybrać formę radzenia sobie z negatywnymi emocjami. Objadanie się prowadzić może wówczas do pojawienia się nadmiernych kilogramów. Można więc wpaść w pułapkę bez wyjścia. Jak więc uwolnić się z błędnego koła? Warto zgłosić się do specjalisty.

Depresje leczy się poprzez psychoterapię, w cięższych stanach także lekami przeciwdepresyjnymi. Jeśli podejrzewasz u siebie stany depresyjne, zapraszam Cię na konsultację, porozmawiamy i razem ustalimy dla Ciebie plan działania! Pamiętaj - depresja to nie oznaka słabości!