Na proces redukcji dodatkowo wpłynąć mogą także inne czynniki:

  • zbyt niska aktywność fizyczna - siedzący tryb życia zdecydowanie nie pomaga w odchudzaniu. Osoba pracująca przy komputerze, poruszająca się samochodem bez dodatkowego ruchu uzyskuje zdecydowanie niższy deficyt energetyczny i może okazać się, że redukcja masy ciała przy pomocy jedynie diety przebiega znacznie wolniej niż przy pomocy diety połączonej z regularną aktywnością.
  • stres - osoby żyjące w stresie częściej borykają się z zaburzeniami układu hormonalnego. Ponadto, u osób zestresowanych częściej spotyka się problem jedzenia emocjonalnego i zajadania problemów, a co za tym idzie redukcja masy ciała nie przynosi pożądanych efektów.
  • zbyt mała ilość snu - niedosypianie powoduje nie tylko większy apetyt, ale także wpływa na obniżenie procesów metabolicznych.
  • podjadanie - najczęściej wieczorem lub w weekendy. Sałatka i jabłko do godziny 18 a wieczorem chipsy i wino? Takim sposobem zdecydowanie nie doprowadzimy do uzyskania długotrwałych efektów. Folgowanie w weekendy może doprowadzić do uzupełnienia deficytu kalorycznego uzyskanego w od poniedziałku do piątku, co oznacza brak spadków na wadze.
  • brak regularności - chaotyczne spożywanie posiłków i nieregularne przerwy doprowadzają do wahania poziomu glukozy we krwi powodując ochotę na słodycze i inne produkty przetworzone zapewniające szybki skok energetyczny. Ponadto po dłuższej przerwie od jedzenia łatwiej o spożycie zbyt dużej ilości pokarmu na raz.
  • wysokoprocentowe napoje - dodatkowa podaż energii w postaci alkoholu nie tylko znacząco wpływa na ogólną podaż kalorii ale także napędza apetyt zwiększając ryzyko podjadania wysokokalorycznych przekąsek.