Testosteron - hormon występujący w organizmie meżczyzn i kobiet. U mężczyzn występuje w zdecydowanie większej ilości, stąd to z panami kojarzony jest zdecydowanie częściej. 
Odpowiedni poziom testosteronu odpowiada nie tylko za płodność, ale także wspomaga budowanie masy mięśniowej, spalanie tkanki tłuszczowej i rozwój siły. To dlatego mężczyźni aktywni fizycznie zwracają na jego poziom szczególnie uwagę. 
Dieta to obok m.in. snu i treningu czynnik wpływający na poziom androgenów, w tym testosteronu. 


Dla utrzymania prawidłowego poziomu hormonów niezwykle istotna jest ilość przyjmowanych kalorii.Obniżać poziom testosteronu może w szczególności dieta bardzo niskokaloryczna, z dużym deficytem energetycznym, stosowana przez dłuższy okres. Wpływ na poziom męskich hormonów mają także węglowodany. Diety o zbyt niskiej podaży węglowodanów mogą prowadzić do podwyższenia poziomu hormonów stresu, co przekłada się na obniżenie testosteronu.
Niepożądane są również diety skrajnie niskotłuszczowe. Spożycie kwasów jednonienasyconych (np. oliwa z oliwek, awokado, migdały) i nasyconych (np. olej kokosowy, masło) będzie kluczowe dla uzyskania prawidłowych poziomów męskich hormonów. Polecam w diecie zadbać szczególnie o te pierwsze, mają one bowiem bardzo korzystny wpływ na wiele aspektów zdrowotnych. 

Sprawdź rekomendacje od sportowów


W produkcji testosteronu swój udział mają w szczególności: witamina D, niacyna, antyoksydanty czy cynk. Ich niedobór może zaburzać wytwarzanie tego hormonu. Co więcej, dieta oparta o żywność gotową, typu fast-food, słodyczach czy produktach przetworzonych to prosta droga do powstawania otyłości i nadwagi, które także nie są sprzymierzeńcem wysokiego poziomu hormonów steroidowych.
Warto więc zadbać o prawidłowy poziom witaminy D, najczęściej poprzezstosowanie suplementacji(szczególnie w okresie jesienno-zimowym). Niacynę dostarczyć można w mięsie, rybach, strączkach, orzechach i migdałach, a także drożdżach. W cynk obfitują przede wszystkim pestki i nasiona, kakao, strączki, owoce morza, wątróbka i siemię lniane. Antyoksydanty dostarczyć można wprowadzając do diety dużą ilość świeżych warzyw i owoców, szczególnie tych o intensywnych barwach.
Co ciekawe ważny jest także poziom tkanki tłuszczowej. Warto pamiętać, że za równo bardzo wysoki (nadwaga i otyłość) oraz skrajnie niski poziom tłuszczu w organizmie sprzyja obniżeniu wartości poziomu męskich hormonów.

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ