Według funkcjonujących aktualnie zaleceń, dieta dziecka po ukończeniu pierwszego roku życia powinna zawierać codziennie aż 5 porcji, czyli około 300g warzyw!
Taki wynik to często nie lada wyzwanie dla rodziców, szczególnie niejadków. Sposób odżywiania Twojego dziecka ma znaczący wpływ na jego rozwój, samopoczucie, ale także stan zdrowia, i to nie tylko en aktualny, ale i w przyszłości.
Warzywa to bowiem cenne źródło błonnika pokarmowego, witamin czy antyoksydantów. Nawyki, które ukształtują się w młodym wieku rzutują w przyszłości na wybory żywieniowe Twojego dziecka. Jeśli więc nie przepada ono za warzywami, możesz spróbować wprowadzić w życie następujące wskazówki:

  • Wypróbuj zasadę 10 podań. Jeśli dziecko nie spróbuje danego produktu przynajmniej 10 razy - podanego w różnych formach - nie można do końca powiedzieć, że go nie lubi. Można więc podać dziecku dany produkt 10-krotnie, aby przekonało się czy na pewno za nim nie przepada. Zmiana formy oznacza, że zamiast podawać kilkakrotnie szpinak na kanapce, można zmiksować go w koktajlu, podać na ciepło do makaronu, dodać do ciasta (np. w muffinkach czy naleśnikach), podać w zupie krem.
     
  • Spróbuj zasady kontrolowanego wyboru i angażowania – to oznacza, że dajesz dziecku wybór np. pomiędzy dwoma różnymi warzywami i możliwość podjęcia decyzji. Zaangażowanie dziecka w wybory żywieniowe zwiększa szanse na akceptację danego produktu. I tak, zamiast zapytać, czy zje warzywo do obiadu lepiej zapytaj je, czy woli spożyć na obiad gotowanego brokuła czy surówkę z buraka.
     
  • Zaangażuj dziecko do wspólnego przygotowywania różnych posiłków. To zachęci je do próbowania nowych potraw, w których mogą odkryć nowe smaki i nieznane dotąd produkty. Wspólne przygotowanie kolorowych kanapek na których stworzycie przy pomocy warzyw różnego rodzaju obrazki czy zwierzątka może być świetną zabawą i formą spędzania wspólnie czasu. W Internecie znajdziesz wiele inspiracji na różnego rodzaju atrakcyjne figurki czy obrazki przygotowane z udziałem warzyw.
     
  • Nie kieruj się w tym przypadku swoimi upodobaniami. To, że Ty czegoś nie lubisz, to nie znaczy, że Twoje dziecko musi mieć takie same preferencje smakowe. Pamiętaj także, że preferencje dziecka się zmieniają, i to, że kilka miesięcy temu nie chciało spożyć danego produktu, nie oznacza, że za chwilę go nie polubi.
     
  • Dziecko nie słucha - dziecko obserwuje. To oznacza, że bierze ono przykład z otoczenia. Staraj się, by w posiłkach przygotowywanych w domu nie tylko dla Twojego dziecka, ale dla wszystkich domowników, zawsze znajdowały się warzywa. Budujcie i pielęgnujcie zdrowe nawyki całą rodziną!