Dieta, a testosteron

 

W ostatnich latach, coraz więcej mężczyzn (w tym także młodych), cierpi na obniżony poziom testosteronu. Co na to wpływa? Jakie mogą być tego przyczyny?

 

Jednymi z głównych przyczyn takiego stanu rzeczy, okazują się: zbyt wysoki poziom tkanki tłuszczowej (nadwaga lub otyłość) lub przeciwnie - zbyt niski poziom tkanki tłuszczowej (sportowcy wyczynowi, osoby bardzo szczupłe).

 

A jakie czynniki żywieniowe mogą wpłynąć na poziom testosteronu?

 

Ważna jest ilość przyjmowanych kalorii. Obniżać poziom testosteronu może w szczególności dieta bardzo niskokaloryczna, z dużym deficytem energetycznym, stosowana przez dłuższy okres, np. u wyżej wspomnianych sportowców.

Mimo obiegowej opinii, na temat spożycia tłuszczów w kontekście produkcji testosteronu, wpływ na poziom męskich hormonów mają także węglowodany. Diety o zbyt niskiej podaży węglowodanów (np. wysokotłuszczowe), mogą prowadzić do podwyższenia poziomu kortyzolu, co przekłada się na obniżenie testosteronu. 

Niepożądane są również diety skrajnie niskotłuszczowe. Spożycie kwasów jednonienasyconych (np. oliwa z oliwek, awokado, migdały) i nasyconych (np. olej kokosowy, masło) może dodatnio korelować z poziomem testosteronu. Z drugiej strony nigdzie nie ma mowy o tym, że któraś z grup kwasów tłuszczowych ma większe znaczenie.

Ponadto spożycie większej ilości kwasów nasyconych, może prowadzić do pogorszenia profilu lipidowego. A to z kolei może prowadzić do zaburzeń erekcji.

Co więcej, dieta oparta o żywność typu fast-food, słodycze, czy produkty przetworzone, to prosta droga do powstawania otyłości i nadwagi. Jak wyżej wspomniałem, powyższe stany, są jednym z kluczowych czynników obniżających poziom męskich hormonów.

Sporo mówi się również o spożyciu cholesterolu w większych ilościach, ponieważ bierze udział w produkcji hormonów męskich. Jest to prawdą ale cholesterol bierze również udział w produkcji kortyzolu i estrogenów, więc spożywanie posiłków bogatych w niego, nie przyniesie korzyści w postaci zwiększenia poziomu testosteronu.

 

Witaminy i minerały

 

W produkcji testosteronu swój udział mają w szczególności: witamina D, niacyna, antyoksydanty oraz cynk. Ich niedobór może zaburzać wytwarzanie tego hormonu. 

Warto więc zadbać o prawidłowy poziom witaminy D - głównie poprzez stosowanie suplementacji. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym ale również, w okresie letnim, kiedy większość dnia spędzamy w pomieszczeniach. W żywności z kolei, witaminę D znajdziemy głównie w rybach tłustych.

Niacynę dostarczyć można w mięsie, rybach, strączkach, orzechach i migdałach, a także drożdżach. 

W cynk obfitują przede wszystkim pestki i nasiona, kakao, strączki, owoce morza, wątróbka i siemię lniane (Sprawdź mój dodatkowy wpis na temat CYNKU)

Antyoksydanty dostarczyć można wprowadzając do diety dużą ilość świeżych warzyw i owoców, szczególnie tych o intensywnych barwach (zielone, czerwone i pomarańczowe). Nadmierny stres oksydacyjny może niekorzystnie wpływać na poziom testosteronu, dlatego przeciwutleniacze odgrywają tu ważną rolę.

 

Jak widać, wiele czynników może wpływać na poziom testosteronu w naszym organizmie. Odpowiednie odżywianie ma tutaj kluczowe znaczenie i nie można go zaniedbywać smiley

 

A jeśli szukasz odpowiedniego prezentu dla swojego mężczyzny, podaruj mu BON UPOMINKOWY na wizytę w mojej poradni wink 

 

Zapraszam do kontaktu: Na Facebooku lub przez Formularz kontaktowy

Lub do rejestracji: Kalendarz

 

Michał Mossakowski - dietetyk kliniczny, dietetyk sportowy, psychodietetyk