NUTRI-SCORE - co to jest?

 

Nutri-Score to system oceny produktów spożywczych w postaci prostego kodu składającego się z 5 liter: A B C D E. Litery oznaczone są kolorami, od zielonego, do czerwonego.

Umieszczony jest zawsze z przodu opakowania w widocznym miejscu, tak, by można było szybko ocenić wartość odżywczą produktu.

Każdy produkt oceniany jest na podstawie specjalnie stworzonych przez ekspertów, algorytmów i punktacji, a następnie, na ich podstawie wystawiana jest ocena Nutri-Score.

Jego rolą jest nakierowanie na produkty bardziej wskazane w diecie i te mniej polecane, co nie znaczy, że każdy produkt oznaczony na czerwono należy całkowicie eliminować - warto zmniejszyć jego ilość i częstotliwość spożycia w diecie, by była ona zdrowsza.

 

 

A - Produkty o wysokiej wartości odżywczej

B - Produkty, które są bardzo ważne w diecie

C - Produkty , które warto spożywać w większej ilości lub częściej

D - Produkty zawierające większą ilość składników, które powinny być ograniczane

E - Produkty, które należy spożywać w mniejszej ilości lub rzadziej

 

 

Zalety systemu Nutri-Score:

  • Czytelny przekaz i oznaczenia,
  • System z założenia pozwala na szybką ocenę składu i wartości odżywczych produktów,
  • Idea edukacji żywieniowej społeczeństwa.

Wady:

  • System nie bierze pod uwagę stopnia przetworzenia produktu, w związku z czym wiele wysokoprzetworzonych, niepolecanych na co dzień produktów oznaczone jest zielonym kolorem,
  • Przyjmowana jest ocena dla niewielkiej porcji produktu, co często pozwala nieodpowiednio kwalifkować produkty niskiej jakości jako polecane,
  • Podobne oznaczenie A (polecany), przyjęte jest dla wysoko przetworzonej, mrożonej pizzy, jak i razowego pieczywa, czy też wysoko słodzonych płatków lub jogurtów, podczas, gdy pożądana w diecie oliwa z oliwek otrzymuje niższą ocenę.

 

WAŻNE

Wybierając produkt spożywczy, nie należy kierować się tylko i wyłącznie wskaźnikiem Nutri-Score. Zdarza się bowiem, że w aktualnej formie, w przypadku niektórych produktów, może wprowadzać on w błąd. 

 

Michał Mossakowski - dietetyk kliniczny, dietetyk sportowy, psychodietetyk